Türkiye'deki 5., dünyadaki 46. Ytong fabrikası Bilecikte açıldı. Bilecik Ytong fabrikası, 30 bin metrekarelik alana ve yıllık 800 bin metreküp üretim kapasitesine sahip.  Bu kapasite Dünyadaki  bir fabrikadaki en büyük üretim kapasitesi

Açılışta konuşan Türk Ytong Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Demiren, Bilecik fabrikasının temelinin geçen yıl Mayıs ayında atıldığını, 16 ay gibi kısa bir sürede üretime geçtiğini söyledi.

Hiçbir kredi kullanmadıklarını, Türk ve Alman ortaklığında yatırım yaptıklarını söyleyen Demiren, 1963 yılında Türkiye'de faaliyete başlayan firmanın, bugün 5 fabrikaya ulaştığını ve en büyüğünü de Bilecik'te faaliyete soktuklarını söyledi.

 

Bilecik Ytong fabrikasının sektördeki en son teknoloji kullanılarak tesis edildiğini kaydeden Demiren; "Bilecik Ytong fabrikası, Alman Ytong fabrikasının en son teknik icaplarına göre 800 bin metreküp nihai kapasite için planlanmış olup dünyanın en büyük ve en modern ytong fabrikası olma özelliği taşımaktadır. Böylece yalnız 50 bin metreküp kapasite ile ytong üretimine başlayan Türk Ytong, bugün 2 milyon metreküpe yaklaşan kapasite ile ytong üreten ülkeler arasında ikinci sıraya yükselmiş olacak. Birinci kademesi takriben 30 milyon dolara kurulan bu fabrikanın hihai kapasitesi de takriben 200 kişi istihdam imkanı sağlayacaktır. 45 yıllık Türk Ytongun 7 milyon dolara ulaşan memleket ekonomisine katkısı, bugün ,işletmeye açılacak ytong fabrikası ile yüzde 65 oranında artmış olacak" dedi.

 

Türk Ytong Yönetim Kurulu Üyesi ve Alman Ytong Direktörü Günter Schımscha da Türk Ytong'un başarılı geçmişine, Bilecik fabrikası ile birlikte yeni bir başarı daha eklediğini ifade etti. Schımscha, "Türk Ytong'un başarılı çalışması neticesi gaz beton markaları arasında Türk Ytong'un birinci sırayı almasından dolayı iftihar ediyoruz. Bilecik Ytong Fabrikası en son teknolojiyle donatılmıştır. Bu fabrika tam kapasiteye ulaştığında dünyanın en büyük gaz beton üreticisi haline gelecektir. Ben dördüncü defa Ytong Fabrikası açılışına katılıyorum. Türk Ytong ile ilişkimiz uzun yılarla dayanıyor. Bu Türk - Alman işbirliğine de güzel bir örnektir. Bizim Türkiye'ye verdiğimiz önemin bir göstergesi de Ytong Grubunun geçmiş Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü de buradalar" diye konuştu.

Bilecik Valisi Musa Çolak ise istikrar içinde büyüyen, küresel ölçekte rekabet gücüne sahip, bilgi toplumuna dönüşen ve Avrupa Birliği'ne üyelik sürecini tamamlamış bir Türkiye hedefinin herkesi heyecanlandırdığını belirterek; "Bu heyecan, ilimizin hak ettiği düzeye ulaşmasına yönelik çalışma azmimizi daha da artırmaktadır" dedi.

Türk Ytong'un yaptığı yatırımın Bilecik için çok önemli olduğuna dikkat çeken Vali Çolak, şöyle dedi: "Büyük bir gurur ile temelini attığımız ve kısa sürede bitirilerek,biraz sonra açılışını yapacağımız Türk Ytong Fabrikası bir dünya markasıdır. Bu dünya markasının Bilecik'te de üretim yapması bizim için ayrı bir güzelliktir. Türk Ytong, Markasına yakışır bir şekilde,sosyal sanayiciliğin de en güzel örneklerini göstermektedir." Vali Çolak, Bilecik'teki yatırımları da anlatarak en önemli yatırımın Bozüyük - Mekece yolu ile Hızlı Tren projesi olduğunu da söyledi.

Bilecik Valisi Musa Çolak, milletvekilelri Fahrettin Poyraz ve Yaşar Tüzün ile Bilecik Belediye Başkanı Selim Yağcı'nın katıldığı açılışa İstanbul Üniversitesi eski Rektörü ve Ergenekon davasında tutuklandıktan sonra serbest bırakılarak tutuksuz yargılanan Kemal Alemderoğlu da katıldı.