Ytong Nedir?

Ytong Nedir ?..

Bina işi ile ilk kez ilgileneceklerin, bina alacakların yada daha önce YTONG kullanmamış dostlarımızın merak ettiği konulara cevap bulacakları bir bölüm. Okumanızı öneririz.

YTONG, literatürde "gazbeton" olarak
bilinen, bünyesindeki milyonlarca gözenek nedeniyle ilave ısı yalıtım malzemesi kullanmaya gerek kalmadan yalıtım sağlayabilen, hafif, depreme ve yangına dayanıklı, dünyada yaygın olarak kullanılan kagir bir yapı malzemesidir.

Yeryüzünün en değerli varlığı olan topraktan değil, kuvarsit veya kum İle çimento, kireç ve suyun karışımından elde edilmektedir.

1.1. YTONG’un  özellikleri ve sağladığı  avantajlar

1.1.1.    YTONG  yüksek ısı yalıtımı sağlar

Hacminin %84’ü kuru hava dolu gözeneklerden oluşan YTONG, donatılı beton, yatay delikli tuğla ve briketten daha hafif bir yapı malzemesi olduğu için ısı yalıtımı özelliği de bu malzemelere göre daha iyidir. YTONG ile yapınız yazın serin, kışın sıcak olur.

1.1.2.  Hafiftir - Depreme Dayanıklıdır

1.1.3.    YTONG sağlamdır

YTONG Yapı Malzeme ve elemanları, inşaat teknolojisinin gerektirdiği çeşitli mukavemet sınıflarında imal edilir. YTONG İle yapılan döşeme, duvar ve çatılar sağlamlık ve statik özellikleri İle kusursuzdur.

 1.1.4.   YTONG  yanmaz

YTONG ürünleri, DIN 4102 ye göre A1 sınıfı "yanmaz" yapı malzemeleri grubundadır.

1.000 °C' ye kadar ateşe dayanıklı olan YTONG, yapılarda yangın emniyeti sağlar.

  1.1.5.    YTONG ses yalıtımı sağlar

YTONG, DIN 4109'a göre tek katmanlı duvarlar için sağlanması gerekli ses yalıtım direnci değerlerini sağlayan bir yapı malzemesidir.

1.1.6.    YTONG  kolay  işlenir

YTONG  ahşap gibi kolayca işlenebilen bir malzemedir. Matkap ile delinebilir, rendelenebilir, çivi çakılıp vidalanabilir, tesisat için kolaylıkla kanallar açılabilir. Malzeme firesini azaltarak, işçilik ve zaman tasarrufu sağlar.

1.1.7.    YTONG milimetrik ölçülerdedir

YTONG, üretimi sırasında özel makinelerde milimetrik hassasiyetle boyutlandırılır. Düzgün yüzeyli olması nedeniyle sıva yükünü ve maliyetini azaltır.

1.1.8.    YTONG sağlıklı mekanlar  yaratır

 YTONG'un bünyesindeki milyonlarca gözenek, yapının nefes almasını sağlayarak, rutubetlenmeyi önler, konfor düzeyini artırır.

1.1.9.    YTONG çevre dostudur

YTONG kuvarsit, çimento, kireç ve su gibi doğal hammaddelerden üretilir. Avrupa Topluluğu ülkelerinde Çevre Dostu İnşaat Malzemesi Çalışma Grubu işaretini taşır. Ytong'un kalite sistemi, ürün kalitesi ve üretim şartlarının AB standartlarına uygunluğu; CE sertifikası ile onaylanmıştır.

Ytong kullanımının yaygınlaşmasının çevre korumasına çok önemli katkıları vardır.

Üretim sürecindeki enerji tüketimi miktarı ve atık maddeler ile çevreye verilen zarar incelendiğinde Ytong'un neden en uygun malzeme olduğu açıkça görülebilir. Ytong üretiminde hava kirliliği, emisyon sınırları alt seviyededir.

Ytong, hammaddelerin kapalı devre sistemler içinde otomasyona dayalı modern proseslerden geçirilmesi ile elde edilir. Üretim, beton tekniğinin geliştirilmiş bir prosesi olup, sıvı atık teknolojik olarak söz konusu değildir. Üretim aşamasında çıkan katı atıklar ise çeşitli işlemlerden geçirilerek tekrar üretimde kullanılmaktadır.

Duvarların iç yüzeyine 1 cm kalınlıkta alçı sıva dış yüzeyine önce serpme tabakası, sonra 1,5 cm kalınlıkta çimento takviyeli kireç harç sıva yapılarak binalarımızı istenmeyen tonlarca yükten kurtarır.

Kuru birim hacim ağırlığı 400 kg/m3 olan YTONG yapı malzemeleri, yapınızı hafifleterek deprem emniyetini artırır. Yapı malzemeleri birim ağırlıklarına bağlı olarak farklı özellikler gösterirler;
• 100 kg/m³ birim ağırlığa kadar olan malzemeler yüksek ısı yalıtım özelliğine sahip olmalarına karşın taşıma güçleri yoktur.
• 800–2.000 kg/m³ birim ağırlıktaki yapı malzemeleri ise yüksek taşıma gücüne karşın ısı yalıtım özellikleri kötüdür.

Ytong'un ısı yalıtımını sağlayan unsur, küçük gözenekler arasında sıkıştırılmış kuru havadır. Hacminin %84'ü içinde kuru hava bulunan gözeneklerden oluşan ve kuru birim hacim ağırlığı kullanım amacına göre 300–600 kg/m³ arasında değişen Ytong, doğal olarak ilave yalıtım malzemesine gerek duymadan ısı yalıtımı sağlayan bir kâgir yapı malzemesidir 

Malzemenin düzgün yüzeyli olması nedeniyle yalnız perdah sıva ile yetinilmesini sağlar. Sıva kalınlıklarının azaltılmasıyla işçilik ve zamandan tasarruf sağlanır.

İnmode Ytong 
inmode ytong yetkili satıcısı
karamustafaoğlu a.ş.